logo
Domluvit si schůzku
Tel.:+420 608 729 738
Drobečková navigace

Úvod > Je dobré vědět > PŘÍHODY Z PRAXE

Některé zážitky z naší praxe, jsou zajímavé, poučné a stojí za popsání

Když je vyprávíme, mnozí žasnou a nevěří, s čím se malá firma v banálním oboru zabezpečování setkává. Některé naše zkušenosti (především zvýhodňování známých a příbuzných) jsou zvykem i v mnoha jiných oborech. Proto, že to nepovažujeme za správné je zde uvádíme. Garantujeme, že vše je naprostá pravda a můžeme každé zde uvedené slovo doložit.

Je smutné, když vám majitel firmy podobné velikosti a zaměření jako my, odpoví: "tady to holt tak funguje, ale co s tím naděláš..."

NÁZEV a LOGO

Většina našich zákazníků i známých se zajímá, co ve skutečnosti znamená ČMELDA a kde jsme vzal náš název a logo.

Realita je v celku prostá: Čmelda je přezdívka ze školkových let, kdy někteří vrstevníci zakladatele, Jana Chmelaře ještě neuměli vyslovit jméno Chmelař. Tak začali oslovovat Čmelař. Z toho rychle vzniknul ČMELDA.

První zákazníky naší firmy tvořili právě tito spolužáci, kteří již byli zvyklí na ČMELDu. Chmelař se stalo něčím jako druhým příjmením.

Následně, když zakázek začalo přibývat, nastal čas firmu pojmenovat. ČMELDA se jevilo jako jasné.

Někteří s tím občas měli problém, ale vemte si třeba - nakousnuté jablko - co to je za logo???...

Na základě naší poptávky a doporučení zákazníků, Pan Dvořák, grafik NKZ nám vytvořil několik návrhů loga dle našich požadavků. Vybrali jsme prostřední variantu s pracovním názvem ČMELDA á-la krtek. Dnes nás těší, že naše logo je natolik sympatické, že si jej mnozí lepí na auta a kdoví kam jinam, aniž by mnohdy věděli co znamená...

ČMELDA LOGO

Datum vytvoření = Červenec 1998 snad hovoří pro všechny jasně. Patrně nikdo soudný nebude tvrdit, že je logo stažené z nějakého prohlížeče. V době vytvoření NAŠEHO LOGA, byl ještě český internet v plenkách a užívali jsme si jej jen s pár vyvolenýmy jedinci...

BEZ RODINY ANI RÁNU:

začátkem roku 2013 jsme po opakovaném vloupání do administrativní budovy v Bystřici nad Pernštejnem oslovili zástupce majitele = městský úřad v Bystřici, vedení této budovy a nájemníky s nabídkou zabezpečení.

Po cca měsíci, nás kontaktovali nájemníci z tohoto objektu s tím, že začíná probíhat jednání o zabezpečení a pozvali nás na schůzku s vedením objektu a zástupci města.

Schůzka se uskutečnila. Mimo jiné byl přítomen i zástupce další firmy, který nabízel zabezpečení také. Ten však od počátku uznal, že nemá v tomto oboru zkušenosti a nedokáže splnit požadované vlastnosti systému:

  • systém rozdělený na 39 nezávislých zón s 56ti detektory (místnostmi)
  • ovládaný nezávisle 95 uživateli
  • některým uživatelům signalizace poplachu z jejich části objektu

Příchozí uživatel na základě autorizace může vstoupit do prostor na které má oprávnění, ostatní prostory zůstanou zastřeženy.

My jsme nabídku systému vypracovali a poslali jak vedení města, tak budovy samotné a jak bývá naším dobrým zvykem, nikoho jsme neurgovali a neobtěžovali dotazy, zda a kdy se bude akce realizovat.

Vzhledem ke zjevnému spěchu ze stran zadavatele a plánování dovolených na naší straně, potřebovali jsme vědět, zda bude mít zájem akci v daném roce realizovat. Oficiální dotaz jsme však vznesli až po opakovaných informacích, z našich vlastních zdrojů mezi nájemníky, že přece my tuto instalaci nemůžeme "dostat", protože je jasné, že ji "dostane" místní kutil, protože jeho tetička, která tu léta pracuje a všechno zde má pod palcem mu to zařídí. Oponovali jsme, že o tomto montážníkovi dobře víme, stejně jako o malém počtu jeho zakázek i způsobu jakým mu je rodina dohazuje. Přece ale nemá dostatek ani zkušeností, ani zaměstnanců, aby mu někdo svěřil takový objekt.     Nakonec jsme se však přece dotazovali. Z vedení města nám na oficiální dotaz NIKDO neodpověděl a vedení budovy nám pouze sdělilo, že zakázku "dostala" jiná firma.

Když pomineme, že je zakázka na městském majetku svěřena firmě, která se nezúčastní nabídkového řízení, navíc nemá téměř žádné zkušeností v oboru zabezpečení majetku, je zarážející jednání vedení města Bystřice nad Pernštejnem, když není schopné odpovědět na prostý dotaz. Patrně tam bude něco shnilého. 

Největší překvapení však nastalo, když jsme zjistili, jakým způsobem bylo zabezpečení provedeno. Jedná se o stejný typ, jako jsme navrhovali původně my, ale je zcela v rozporu s naším návrhem a požadavky které byly v původním zadání, nesplňuje. Reálně tedy hrozí, že pokud bude v budově přítomen byť jediný nájemník, nebo třeba uklízečka, může v jiné části dojít k vloupání, protože nebude střežena.

POUČENÍ: k čemu léta praxe, k čemu zkušenosti, reference a zázemí. Stačí mít vlivnou tetičku, či snaživého tatínka a KŠEFT bude.

AKTUALIZOVÁNO: "nečekaně", do měsíce  po té, co jsme zde zveřejnili tento odstrašující případ nepřímé korupce, provedla předmětná firma podstatné úpravy systému, čímž jej přiblížila našemu původnímu návrhu a požadavkům uživatelů.

Že by náhoda ???   :-)))

V každém případě systém stále v dané konfiguraci není schopen splnit všechny body původního zadání. Navíc by mohlo být velmi zajímavé sečtení původní ceny a ceny za nynější rozšíření...

Tento případ nás utvrzuje v tom, že zveřejnění takových praktik může někdy vést k alespoň částečné jejich nápravě.

Nejen proto, zde budeme i nadále takové případy zveřejňovat. 

Nějak mi to někdo spravte:

Oslovil nás majitel domku z blízké vesnice (Pohledec) s požadavkem opravy cca 15 let starého alarmu JA-50. Při prohlídce bezdrátového systému jsme našli několik drobných závad, jejichž oprava by se patrně vešla do cca 3.000,-Kč. Vzhledem k zastaralosti systému a finanční situaci majitele, jsme mu doporučili zvážit, zda nechce raději investovat do nového, spolehlivého systému se zárukou. Majitel návrh uvítal, provedl nás celým domem i s příslušenstvím, vyslovil svou představu o rozšíření hlídání o byt v patře a nedalekou garáž.

Zpracovali jsme rozpočet přesně podle požadavků, odeslali a...   ...bylo po komunikaci. Po čase jsme se dozvěděli, že si alarm nechal namontovat neznámou firmou, protože to vyšlo levněji. A jak ona neznámá firma dosáhla nižší ceny? Pouze nahradila staré prvky novými a žádné rozšíření systému neudělala.

POUČENÍ: zdaleka ne každý zákazník opravdu ví, co chce.

Bylo to levné, ale prakticky to fungovalo asi týden...

Jeden z nejčastějších případů, tentokrát v Bystřici nad Pernštejnem. Bystřice je specifický a zajímavý region snad po všech stránkách. Vždy, když zde dojde k vloupání do domu nebo firmy, ozve se několik sousedů postiženého. Většinou zde děláme návrhy zabezpečení pro tři objekty. Z toho se téměř vždy realizuje pouze jeden.

Nedávno jsme opět takovou instalaci realizovali. Nejednalo se však o prvotní montáž, ale o výměnu staršího systému. Zde jsme se opět utvrdili, že naše tvrzení ,,levně koupené = dvakrát placené" je naprosto pravdivé a výstižné.

Profik

Starý ,,alarm" prý realizoval místní kutil, mladý elektrikář po vyučení. Jak bývá u podobných zařízení obvyklé, hned během prvních dnů nastaly potíže v podobě falešných poplachů, nemožnosti vypnutí, dokonce prý při příchodu domů bez vypnutí alarmu a ono nic...

A jako obvykle - dodavatel nedostupný = nezvedal telefony, doma nebyl...

Poučení? Stále stejná písnička - důvěřujte, ale prověřujte. Pokud Vám někdo tvrdí o sobě, nebo svém synovi, že má zkušenosti a montuje alarmy každou chvíli, nemusí to být pravda... Stejně tak je nesmysl tvrdit, že alarm umí namontovat každý. Výše uvedený snad, ale kvalitní systém...

...od vás jsou kamery drahé...

Mnohdy jsou nám předhazovány nejrůznější příklady kdo, kde, kdy a hlavně jak výhodně pořídil kamerový systém.

Jeden objekt v našem regionu nám již byl dáván tolikrát za příklad, že jsme se poptali i na druhé straně...

Zlí jazykové nám hlásili: pan XY si koupil kompletní 4 kamerový systém za 12.000,-Kč (předpokládáme bez DPH...), kamarád mu jej zdarma zapojil a funguje to výborně...

Následně, časem, se nám ale jako střípky mozaiky donesly další zajímavé informace, které pan XY již před kamarády jaksi zapoměl zmínit:

Na no-name Eshopu opravdu koupil výhodný set 4 kamer i s videem. Přivezl mu jej renomovaný dopravce, jehož řidič se o kamery shodou okolností zajímá. Když zjistil co veze, byl zvědavý, překvapený nízkou cenou, vyptával se a chtěl vidět výsledek...

Bohužel, druhý den, kdopak by to řekl, místo chlubení se krásným obrazem, prosil pan XY o vrácení kamer zpět prodejci. Obraz z kamer byl nazelenalý a nepoužitelný...

Další objednaný set, tentokrát od jiného prodejce, dorazil asi o týden později. Jeho cena se již pohybovala kolem 20.000,-Kč i s DPH a poštovným. S tím již je pan XY spokojen.

Dále se nám ,,doneslo", že onen kamarád, který panu XY uvedené kamery namontoval a nastavil, nedělal sice tuto službu za peníze, ale za nemalou protislužbu...

...s odstupem času, nejmenovaný kolega pana XY prohlásil: sháníme někoho, kdo nám ty kamery rozchodí. Došlo k poškození zákazníkova majetku, chtěli jsme se podívat na kamery jak k tomu došlo, ale ony nešly. Sami je nastavit neumíme a nemůžeme. Kamarád pana XY tam dal nějaká hesla, která si už nepamatuje a nemá čas to řešit. Prý to tehdy dělal ve svém volnu...

No, nekupte to, když je to tak levné...

Naše kamery zřejmě nikdy nebudou ty nejlevnější na trhu, ani je nebudeme montovat zdarma, ale následný servis musíme garantovat...

Elektrikář vs. alarm - po kolikáté už?!...

Náš stálý zákazník, který naše služby využívá již dávno, požádal nás o vyřešení problému nefungujícího alarmu v objektu v Telči.

Jednalo se o systém PARADOX, který dodal a namontoval místní elektrikář před 6ti lety. Systém byl zřejmě funkční, ale hlásil nespecifikovanou chybu a po zastřežení spouštěl poplachy bez zjevných příčin.

Jeho dodavatel, jak jinak - elektrikář, jak jinak - neměl čas a nevěděl si s poruchou rady...

Z naší strany zbývalo jediné: nepomohla výměna zálohovacího akumulátoru, ani další standardní kroky k oživení podobných výtvorů = jediná možnost = výměna celého alarmu za nový.

Při demontáži starého PARADOXu a následné instalaci JABLOTRONu nás udivilo několik drobností: zcela nestandardní zapojení vodičů (zpřeházené barvy vodičů), nesmyslné spojky na trasách, slepenec několika výrobců v jedné instalaci (ten měl levné sirény, ten alarm, támhle ten zas GSM hlásič)... To vše korunováno bonusem ve formě samolepky na EZS ústředně: ,,ČESKÝ VÝROBEK"

To už člověk neví, jestli se má smát, či plakat...

Výstraha ČV

Snad jedinou omluvou panu neznámému elektrikáři může být, že s montážemi alarmů již skončil...

Zákazník má vždycky pravdu, i když pravdu nemá...:

V roce 2016 jsme v Základní škole v Novém Veselí instalovali v rámci ,,mediální bubliny" zabezpečení škol po tragickém útoku ve Žďáru nad Sázavou nový videotelefon do tříd školních družin. Všichni zasvěcení víme, že ony v emotivní náladě přislíbené dotace na zabezpečení jsou pouze snahou politiků o zviditelnění se a snahou o získání voličů.

Slibované dotace nakonec obdržel pouze zlomek škol a v pouze zanedbatelné výši. Navíc každé elektronické zabezpečení přístupu do škol i jiných budov, pokud se jeho cena má pohybovat v únosných mezích, nedokáže nahradit lidský činitel = vrátného, který vpustí opravdu pouze oprávněné osoby.

Škola v Novém Veselí se v rámci této výzvy rozhodla zabezpečit jeden ze svých vstupů. Dotaci také nedostala, ale v rámci uklidnění rodičů k tomuto kroku i přesto přistoupila.

Místo stávajících domácích telefonů, které většinou nefungovaly, nacenili a následně i dodali jsme jim videotelefon se 7" LCD handsfree monitory.

Předem jsme avizovali, že připojením na staré, na neznámých místech napojované kabelové rozvody může fungovat nespolehlivě. To se nakonec ukázalo jako oprávněná obava a kabely bylo nezbytné natahat nové.

Bohužel, to horší nás teprve mělo potkat. Jedna z učitelek v jedné z družin si stěžovala, že z monitoru neslyší hovor od příchozích rodičů.

Závada nebyla v námi dodaném zařízení, ani v nových rozvodech, ale jak se později ukázalo, v příliš hlučných dětech. Handsfree monitory fungují tak, že pokud na jedné straně slyší hovor, odepnou mikrofon v protistanici, aby byla komunikace jasná a zřetelná. Že se jedná o téměř vytrvalý hluk, systém  nepozná.

Protože s našimi zákazníky chceme vždy vycházet dobře, v roce 2017 nám nezbylo, než celý, jinak zcela spolehlivý systém nahradit jiným, s menšímy monitory ale se sluchátky. Paní učitelka je již spokojenější, ačkoli nedílnou částí ,,opravy" muselo být i její přičinění o umravnění dětí když někdo zazvoní. Zbývající tři třídy s hlukem takové problémy neměly. Zřejmě přísnější učitelky...

DT ZŚ

Původní monitory 7"

Nové monitory 3" :-( 

Poučení: ani ten nejlepší systém nemůže fungovat, pokud k tomu nejsou vytvořeny podmínky...

A ZASE TY ALARMY:

Typické č.1 obecní úřady:

Téměř každý rok bývá Krajským úřadem vyhlašován dotační titul na zabezpečení prostor obecních a městských úřadů.

Téměř každý rok, záhadně ještě před vyhlášením těchto dotací starostům, přichází nabídky od nejmenovaných firem. Protože většina starostů, především z malých obcí, má na starost i spoustu jiných záležitostí, pouze zváží, zda do investice půjdou, či ne. Na to, aby oslovili jinou firmu již většinou nevzpomenou.

Přesto se v posledních letech pár takových našlo. Díky tomu jsme se o této praxi i o astronomických částkách za tyto nabídky dozvěděli. Poptalo nás několik starostů a místostarostů s požadavkem nacenění ať již nových instalací, nebo oprav stávajících systémů.

U všech kteří nás oslovili jsme cenou i řešením uspěli. Když nám po předání, kdy již měli jistotu, že se nejedná o podvod, sdělili výši konkurenčních nabídek, padly nám brady: kompletní instalace alarmu v malé obci 12km od N.Města - naše cena 27.500,- bez DPH, nejmenovaná firma z krajského města 85.000,-Kč bez DPH. Jiný obecní úřad, 11km od N.Města - naše cena 47.000,-bez DPH, konkurenční návrh na další opravu jí kdysi dodaného 27.000,-. V předchozím roce stála jeho oprava více než 10.000,-...

Korunkou na dortu byl městys 14km od N.Města, kde jsme našimy 44.000,- bez DPH konkurovali formě ze ZR, která žádala 135.000,-bez DPH...

Hodíš nová
Hod 2
Hodíš stará
Rychle, levně, nespolehlivě...
zabezpecovaci-systemy-jablotron-chmelar-vysocina-zdar-nad-sazavou

Nemálo podobně je tomu i u ostatních obecních a městských objektů:  

Nové EPS KD NMNM

Před rekonstrukcí:

Staré EPS otevřené

Typické č.2 velké firmy:

Ve podobném duchu jako městské a obecní úřady, fungují i velké firmy, jejichž manažerové nemají čas a mnohdy ani motivaci zabývat se takovými drobnostmi jako je zabezpečení jejich objektů.

Ve ,,zlatých devadesátkách" zde fungovalo jen pár firem, které často zakládali bývalí členové vedení Spojů a jiných, telekomunikacemi se zabývajících státních podniků. V době privatizace nacházeli mnohdy vítaný zdroj příjmů i u ostatních privatizovaných státních firem a v jejich bývalých nemovitostech.

Před dvaceti lety nás mnohdy oslovovali správcové a ředitelé velkých podniků, či kulturních památek, pro něž jsme realizovali drobné zakázky, jako ozvučení prostor, TV antény a rozvody, přístupové systémy a podobně. Pokud však došlo na zabezpečení, měli ,,z hůry dané dodavatele"...

Dnes, kdy se ,,manažeři" těchto firem a objektů již pouštějí i do takových ,,drobností" jako je zabezpečení. Nestačíme se divit, kolik máme poptávek a následně zakázek v takových prostorách. Následně, většinou když zakázku předáváme a vztahy jsou osobnější, zíráme jaké částky se daly v našem oboru účtovat.

Příklady za mnohé - větší administrativní budova na Žďársku: poptávka na opravu, nebo rekonstrukci alarmu. Nabídka stálého dodavatele: opravíme to letos za 23.000,-bez DPH. Oprava v minulém roce byla za 17.000,-bez DPH. Proti tomu naše nabídka: kompletní rekonstrukce 34.000,-bez DPH + 7 let záruka.

Dále služby: střežení firmou z krajského města 3.500,-Kč/měsíčně, naše nabídka 1.500,-Kč/měsíčně (paradoxně vyjíždí stejná zásahová skupina)...   ...Výsledek vyjednávání a velikosti JABLOTRONu...

Zakázku jsme získali. Po předání (za 2 dny) od nás požaduje spokojený zákazník další řešení na objektu v Praze. Bohužel pro nás, vzhledem k příliš vysokému počtu montujících "elektrikářů" v našem regionu, jsme nuceni realizovat zakázky většího rozsahu po celém území ČR, takže i tam...

Ústředna zr stará

Stará EZS ústředna před výměnou

Ústředna zr nová

Naše nová EZS ústředna

Kláv zr stará

Starý ovládací bod

Kláv. ZR nová

Ovládací klávesnice nového systému

Při rekonstrukci v ZR jsme zjistili že: první dodavatel namontoval do systému zcela zbytečné komponenty (patrně potřeboval prodat?), servisní firma při rozšíření vyrobila ,,hybrid" včleněním nekompatibilních prvků, čímž zásadně zkomplikovala uživatelům ovládání a podstatně zvýšila frekvenci falešných poplachů...

Poučení: všechna rozhodnutí, více či méně důležitá, dělají pouze a jenom lidé...

 

 

 

 

 

S ,,výplody" některých umělců se na Žďársku setkáváme již po dlouhá léta. Stále nás ale udivuje, jak je možné, že tyto firmy ještě fungují. 

Nyní jsme poblíž ZR rekonstruovali EZS v dalším objektu, kde se místní montér umělec opět předvedl. Zákazník čekal na dokončení rozšíření EZS tak dlouho, až byl objekt vykraden. Pak povolali nás, aby jsme EZS dali do pořádku. 

Následoval tradiční postup: původní šílené EZS jsme hodili do koše, namontovali nový, kvalitní Jablotron 100. 

Bohužel umělec tak dokonale ,,zasukoval" kabelové rozvody, že jsme jejich opravami strávili celý další den. Nejzajímavější je, když vodič je na jednom konci modrý, ale na druhém zelený, červený... Pan autor instalace (jméno známe) je zřejmě barvoslepý. 

Navíc si práci stále dokola komplikuje nekonečným množstvím spojů a napojení, provedenými po elektrikářsku = špatně. Slaboproud je opravdu něco jiného.

Slabý drátek 0,5mm se v ,,elektrikářské čokoládě" rád přeštípne, nebo ulomí. Pokud takových spojek je v objektu víc, těžko se hledá místo závady. Navíc, když si někdo přehazuje barvičky...

Poddimenzovaný zálohovací akumulátor, totální změť kabelů v EZS ústředně i v následné propojovací??? krabici, vypovídá mnohé:

IMG_2840.JPG IMG_2832.JPG

IMG_2843.JPGIMG_2837[1].JPG

Takový spoj možná nevypadá tak elegantně, jako v ,,čokoládě", ale je to léty ověřená, slaboproudařská klasika. Žádná svorkovnice, žádné pájení = žádné ulomené dráty = žádné studené spoje...:

Můj spoj.JPG

 

 

 

A zase ti hasiči: Kouř 1.JPEG

V rámci naší dovolené na Vysočině jsme několik nocí strávili i v hotelu a přilehlém zábavním centru jednoho z našich zákazníků. Bylo veliké naše rozhořčení a trochu i vztek, když jsme viděli, že ho současný hamižný projektant, "poradce přes požární bezpečnost", zjevně POUZE ZA ÚČELEM SVÉHO ZISKU, donutil doplnit druhý systém požárních hlásičů. Krom toho, že celá tato NESMYSLNÁ akce bude stát našeho zákazníka velmi vysoké částky v řádech kolem milionu Kč, je smutné, že v jiných objektech, jiných krajích a u jiných projektantů/poradců, tento problém NIKDY nenastal...

To již není házení klacků pod nohy podnikatelům. To je POUHÁ BEZOHLEDNÁ NENAŽRANOST neschopných jedinců, kterým v ČR nezodpovědný a lobbingem pokřivený systém svěřil kulaté razítko...

Upřesňuji, že náš EZS, včetně EPS na bázi JA-100 Jablotron je zde již namontován řadu let, má všechny potřebné certifikace a funguje bezvadně a spolehlivě...